Урок 1
Урок 1
Тема: знайомство з середовищем програмування NIDE. Елементи вікна середовища програмування. Створення найпростішого проекту у середовищі NIDE.
Мета уроку:
Ознайомити учнів з середовищем програмування NIDE, дати уявлення про процес створення модифікацій (модів) до відеогри Minecraft: Pocket Edition і необхідні для цього інструменти. Зацікавити учнів у комп’ютерних науках і програмуванні.
Необхідне програмне забезпечення
- Середовище програмування NIDE: https://www.mineprogramming.org/nide/
- Емулятор ОС Android Nox App Player версії 6.0.5.0: https://ru.bignox.com/nox-app-player/archives/827 (учні можуть використовувати власні пристрої під управлінням ОС Android)
- Лаунчер Inner Core: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zhekasmirnov.innercore
- Minecraft Bedrock Edition: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mojang.minecraftpe
План уроку
- Актуалізація опорних знань
- Вступне слово вчителя
- Вивчення матеріалу
- Створення найпростішої модифікації
- Закріплення матеріалу
- Підведення підсумків уроку
Організаційний етап
- Привітання
- Перевірка присутніх
- Перевірка готовності учнів до уроку
Актуалізація опорних знань
- Що називають мовою програмування?
- Які мови програмування ви можете назвати?
- Яка мова програмування є сьогодні найпопулярнішою?
Вступне слово вчителя
На цьому уроці ми почнемо знайомитися з середовищем програмування NIDE, що використовується для створення модів до гри Minecraft: Pocket Edition. Моди, або модифікації, — це програми, що частково або повністю змінюють наповнення гри. У процесі навчання ми створимо чарівну паличку, викличемо нею дощ з алмазів, спробуємо побудувати будинок за допомогою коду та навіть зробимо власний вимір всередині гри! І, звичайно, познайомимося з новою мовою програмування – JavaScript.
*Для учнів, що поглиблено вивчають інформаційні технології
В класах з поглибленим вивченням інформаційних технологій доцільно розглянути з учнями основні конструкції мови програмування JavaScript в порівнянні з мовами програмування, що розглядалися на попередніх уроках. Додаток до уроку містить орієнтовну таблицю основних конструкцій мови програмування JavaScript, що може використовуватися як роздатковий матеріал.
Вивчення матеріалу
Відкриємо середовище програмування NIDE та розглянемо основні частини вікна програми.
Інтерфейс програми складається з кількох основних елементів:
У заголовку програми міститься інформація про поточну версію програми і про відкритий на даний момент проект. У головному меню зосереджений основний функціонал програми. Найбільш уживані функції винесені на панель інструментів.
Основний робочий простір розбито на два стовпці. У першому стовпці знаходиться дерево проекту, в якому відображаються основні папки і файли проекту, глобальний пошук і шаблони вставки для полегшення створення модів. Ці шаблони ми будемо постійно використовувати. Другий стовпець містить головний редактор вихідного коду і поля для виведення помилок коду і логів програми.
Розглянемо детальніше панель інструментів.
Перші два елементи призначені для створення нового проекту або відкриття уже створеного. Наступні два призначені для створення та збереження файлів проекту.
Створення найпростішої модифікації
Створимо новий проект:
Оберемо тип проекту InnerCore, довільну назву і місце розташування проекту в файловій системі комп’ютера.
Після створення нового проекту програма пропонує ввести основну інформацію про нього. Ці поля не є обов’язковими, тому додамо лише ім’я автора:
Якщо ім’я автора уже було вказане раніше, воно з’явиться у відповідному полі автоматично.
Для того, аби створити новий файл вихідного коду, викличемо контекстне меню дерева проекту і виберемо пункт New script (новий скрипт). Введемо назву нового файлу і натиснемо Ok. Шлях до файлу автоматично відобразиться в дереві проекту. Відкриємо його, клацнувши два рази по файлу.
Тепер пропонуємо написати перший мод, за традицією це буде привітання зі світом моддингу Minecraft: «Hello, Minecraft modding!». Для цього перетягнемо шаблон Level loaded з лівої панелі програми в редактор вихідного коду. Всі команди, що знаходиться всередині цього блоку, будуть виконані щоразу, коли ми завантажуємо будь-який світ у грі. Для відображення текстового повідомлення перетягнемо шаблон Send message to the chat всередину блока Level loaded та змінимо його текст на «Hello, Minecraft modding!». Наша перша модифікація готова, залишилося тільки запустити її!
Для цього під’єднаємо планшет чи телефон під управлінням ОС Android (або запустимо її емулятор), ввімкнемо на ньому режим розробника та налагодження з допомогою USB (для різних моделей телефонів даний процес може відрізнятися, необхідну інформацію для кожного окремого пристрою можна знайти в мережі Інтернет). Якщо ви використовуєте емулятор NOX App Player (рекомендовано), необхідно змінити в налаштуваннях програми NIDE Android script path на Emulator.
Щоб розпочати відправку файлів, слід натиснути на кнопку Push Everything на панелі інструментів. Після цього почнеться копіювання файлів. Процес буде відображено в логах прогами.
NIDE автоматично запустить встановлений на телефоні чи емуляторі виконуваний пакет лаунчера Inner Core. Після завершення завантаження лаунчера, створимо новий ігровий світ і зайдемо до нього.
«Hello, Minecraft modding!».
Закріплення матеріалу
- Інтерактивна вправа https://learningapps.org/display?v=p0qu37zba18
- Практична робота 1
Підведення підсумків уроку
Практична робота 1. Створення найпростішої модифікації до відеогри Minecraft: Pocket Edition
- Створіть новий проект NIDE під назвою «MyFirstMod»
- Створіть в ньому новий скрипт (ПКМ по дереву проекту) та відкрийте його
- Перетягніть шаблон Level loaded до редактора вихідного коду
- Перетягніть шаблон Send message to the chat всередину попереднього блоку, аби написати повідомлення до чату
- Змініть стандартний текст повідомлення на «This is my first mod!»
- Збережіть проект та запустіть його (за вказівками вчителя[i])
[i] В залежності від наявного оснащення та потужності робочих комп’ютерів виконувати мод можна на емуляторі, телефоні чи планшеті, наданому школою, або ж на власному пристрої.
Comments